Colorado harmadik amerikai városa Aspen, mely teljesen a megújuló energiából fedezi energiaszükségletét. Az Aspen Times-i hírek szerint közel egy évtized után érték el a városiak, hogy a szél, nap és geotermikus energia által, kizárólag megújuló energiát használnak. Az erőfeszítések eredményeként a Vermonti Burlingtonnal és a Kansasi Greensburggel egy kizárólagos megújítható-energia klubba léptek.
Tovább a teljes napelem cikkhez.
Megosztás a facebookonNémetországban indítja el a Panasonic annak a lakossági felhasználásra szánt, 8 kilowattóra tárolási kapacitású akkumulátornak a terítését, melyet lényegében a napenergia-termelő háztetőkhöz szabtak. Arra, hogy azt követően is ingyen legyen a lakók számára az áram, ha már régen lement a Nap…
A Panasonic bejelentkezett Európába, egy olyan kiforrott termékkel, mely forradalmasíthatja az öreg kontinensen a hálózati energiaellátásról alkotott, amúgy is átalakulóban lévő nézeteket. A tavasszal bemutatott Tesla otthoni használatú akkupakkjától, a PowerWall-tól eltérően a japán cég nem marketingeszközökkel próbálja eladni a sajátját, hanem nemes egyszerűséggel “Residential Storage Battery System” lakossági energiatároló rendszernek hívja. A bemutató Ausztráliában volt, de Európában is árulni fogja ezeket az energia tároló eszközöket. A piacépítés a leginkább napelemekkel megfertőzött Németországban kezdődik, majd az utóbbi években bődületes növekedést mutató Egyesült Királyságban és Franciaországban folytatódik. Aztán igény szerint máshol is elérhetőek lesznek.
A nagy méretű, fehér téglatestnek látszó, 159 kilós akkumulátor a méretei alapján (138×96,6×28 cm) voltaképpen minden lakásban, házban elhelyezhető szinte észrevétlenül, mivel alig nagyobb, mint egy méretes cipős-szekrény, és a hangtalan működés mellett 40 Celsius-foknál melegebbre nem is tud felhevülni.
Az LJ-SK84A kódnevet viselő “doboz” burkolata alatt egy olyan, lítiumion-akkumulátorokból álló rendszert építettek be, melynek a tárolási kapacitása 8 kWh, teljesítménye pedig 2 kW. Ez azt jelenti, hogy a tároló teljesen feltöltött állapot esetén képes 4 órán keresztül 2000 W teljesítményű fogyasztót kiszolgálni.
De a rendszer képes tulajdonosi preferenciák kezelésére is; ez azt jelenti, hogy a garázsba, picébe, mellékhelyiségbe telepíthető “tégla” különböző töltési és kisütési programok kezelésére és futtatására képes, és a használói dönthetik el, hogy adott esetben az elektromos autó telepeinek feltöltése, vagy az éjszakai mosási program élvez-e adott esetben elsőbbséget. A Panasonic rendszerének vezérlőmodulját a hatékony töltés/kisütés biztosítására programozták be, de arra is felkészítették, hogy rugalmasan kezelni tudja akár a csúcsidőben, zsinórban termelő napelemes háztetők igényeit is.
A tárolórendszereket egyelőre kizárólag a japán Panasonic gyárban készítik majd, ennek ellenére a cégnél azt remélik, hogy riválisai lehetnek az éppen a saját lítiumion-akkumulátor üzemét, a Gigafactoryt átadni készülő Teslának – már csak azért is, mert a meglehetősen borsos árú Powerwall-on épp túllépni készül a kínálati piac. Az árról egyelőre nincs hivatalos adat, de a japán cégnél úgy vélik, időben megérkeztek az európai otthonok energiatárolási versenyének startjához. Ennek megfelelő a várakozás is: 2018-ra csak e szektorból 83 millió dolláros bevétellel kalkulálnak.
Ha megújuló energiával szeretne élni és Önnek cége van vagy közületi támogatást szeretne: napelem pályázat
Megosztás a facebookonEz a téglalap szerű építmény egy könyvtár, mely Kaliforniában található, és a legelső könyvtár mely zéró emissziós kibocsátású és rendelkezik az International Living Future Institute tanúsítványával. Ráadásul a legkorszerűbb alternatív energia rendszerekkel van felszerelve, amit nevelési célzatra is használnak.
Tovább a teljes napelem cikkhez.
Ha megújuló energiával szeretne élni és Önnek cége van vagy közületi támogatást szeretne: napelem pályázat
Megosztás a facebookonSouth West-ben a megújuló energia 88%-al bővült, több 2,2 GW-al, de még ez a nagyságrend is kevés, hogy segítsen Angliának a nemzeti energia célokhoz eléréséhez. A megújuló energia a teljes elektromos hálózat 14%-át teszi ki Angliában.
Tovább a napelem cikkhez. Ha napelem pályázaton töri a fejét és szeretne napelemes rendszert, további információ: napelem pályázat
Megosztás a facebookonAz óriáscég a World Wildlife Funddal (WWF) fog össze a kínai erdők megmentése érdekében. Kínai gyárainak áramfogyasztását pedig megújuló energiákból fogja ellátni.
Halála előtt Steve Jobs azt mondta Obama elnöknek, hogy azok az állások, amiket kihelyeztek Kínába, soha többé nem fognak visszajönni Amerikába – mára ez az Apple esetében a gyártás túlnyomó részét jelenti.
Kína a világ legnagyobb légszennyezője, az éves globális emisszió 25 százalékáért felelős, míg az USA 16 százalékért. Ebben éppen az olyan gyártás kiszervezéseknek, és kihelyezéseknek (outsourcing) van szerepük, mint amit az Apple is végrehajtott.
Ezért kulcsfontosságú, hogy milyen ökológiai szempontok mentén állítja elő termékeit. A cupertinói székhelyű cég bejelentette, hogy az ázsiai nagyhatalomban közel 0,4 millió hektárnyi erdőséget fog “megvédeni”.
Vágják, de nem úgy
A szóhasználat félrevezető, ugyanis nem arról van szó, hogy ekkora kiterjedésű fás területnek a kivágását venné elejét, hanem hogy “felelősen menedzselt erdőt” felügyel, amely “rostokat szolgáltat papír és fatermékekhez”. A ráció ebben egyszerű: az Apple termékek csomagolása, dobozai is Ázsiában készülnek, nem csupán a világhírű ketyeréi.
Tim Cook vezérigazgató célul tűzte ki, hogy az Apple által használt papírcsomagolások “megújuló forrásból” eredjenek. A szóhasználat itt is megtévesztő, mivel a biomasszát megújulónak tekintik, de nem mindegy, hogy az “felelősen menedzselt” erdőből jön-e, vagy erdőirtásból ered. Az Apple célja, hogy “nettó zéró” hatással járjon papír előállítása, vagyis az erdők visszanőjenek.
Siker és etika – lehet együtt?
Lehet-e kifizetődő az etikus magatartás az üzleti életben? Önfeláldozás-e, ha cégünk működése során a profitérdekek mellett a környezet és a társadalom tágabb érdekeire is tekintettel vagyunk? Vagy nincs is már másik út? Jöjjön el június 4-én az Üzleti Etikus Cégek Fórumára, ha többet szeretne tudni erről!
Fölös napenergia
Az Apple a SunPowert választotta napenergiára való átállása kivitelezőjének: Kína Szecsuan tartományában húznak fel két szolárfarmot, egyenként 20 megawattos kapacitásút, melyek ellátják majd energiával az Apple gyáregységeit.
A tervek szerint a két létesítmény “sokkal több” energiát fog termelni (évente 80 millió kWh-t, mely 61 000 kínai háztartás éves energiaigényével egyenlő), mint amire az Apple irodáinak és boltjainak szüksége van. Hogy a fölös energiával mit kezdenek, arról nem szól a fáma. A szolártelepeket úgy tervezték meg, hogy építésük és létük ne zavarja a helyi jak populációt. A nagytestű, bikaszerű állatok ugyanis fontos forrásai a helyi közösség megélhetésének.
Az Apple 2015 februárjában azt is bejelentette, hogy írországi és dániai adatközpontjait szintén megújuló energiával fogja ellátni, s e célra 2 milliárd dolláros beruházást indít. A cég továbbá 14 000 hektárnyi erdőt vásárolt Maine és Észak-Karolina államokban a Conservation Funddal közösen, írta a Business Insider.
Az internetes szektor köztudottan energiafaló szerverközpontokból él. Az Apple mellett a Facebook, a Google és az Amazon is bejelentette már, hogy hosszú távon átállnak a megújuló energiákra e létesítményeikben miután a felhasználók nyilvánosan nyomást helyeztek rájuk. Az Apple energiafogyasztásának 87 százalékát már megújuló energiahordozókkal fedezik.
Ha napelem pályázaton töri a fejét és szeretne napelemes rendszert, további információ: napelem pályázat
Megosztás a facebookonEurópa több mint valószínű, hogy a következő évtized végéig az elektromossága felét megújuló energiából fogja fedezni, ha az EU országok az éghajlatváltozással kapcsolatos fogadalmaikat betartják. A kontinensen a napelemek terjedésének fel kell gyorsulnia, állítja a Guardian. Az Európai Unióban az energia és éghajlati célok elérhetőek, a megújuló energia elérheti az 50%-ot. Ez azt jelenti, hogy a villamos energia rendszer – változások előtt áll, ráadásul a széntelenítés is felgyorsulhat.
Tovább a teljes napelem cikkhez.
Megosztás a facebookon
Ez a jövő, nem más! Mondjuk nálunk nyilván egy darabig elérhetetlen lesz, de azért itt is megvan a m...